Fap Ceramiche – Decor Box Колекција

  Најдобриот начин за да го оживеете било кој простор е со приспособување на истиот преку изразувања на вашата креативност и визија.   По долготрајно експериментирање на производите со различни техники и материјали, Fap Ceramiche ни прикажува ултра-сценографски и декоративни плочки со разлчини приспособувања и димензии.   Fap Ceramiche ни ја претставува збирката на плочки […]

Cersaie, саемот во Болоња за најновите иновативни дизајни во областа на керамичките и гранитни плочки

Cersaie e најголемиот меѓународен настан за последните иновативни решенија и дизајни во областа на керамичките и гранитни плочки како и најновите трендови во опрема за бањи кој се одржа во Болоња, Италија. Саемот во Болоња се одржа од 27ми Септември до 1 Октомври 2021, задржувајќи ја заштитата и здравјето на прво место со сите правила […]

Active Surfaces на Fiandre

Плочки кои ви го подобруваат животот   Каде што дизајнот и науката се запознаваат, убавината и здравјето се среќаваат. Совршена синтеза на естетика, перформанси и иновации на плочки кои се овде за да ги исполнат барањата за благосостојба и слобода. Активна и антибактериска керамика која го трансформира секое место во подобра средина за живеење креирани […]

Создадете уникатна приказна на 3D плочки во домот

Новиот тренд кој полека но сигурно зема замав и кај нас се тридимензионалните плочки. Тоа е резултат на нивните неспорни декоративни карактеристики и способноста просторот да го претворат во уметничко ремек-дело. Од светот на уметноста и дизајнот, FAP Ceramiche секој пат инспирира со своите нови колекции, фокусирани на историјата и разновидноста на керамиката и рачната […]

Italex Inzenering

3 чекори до бања од соништата – со FAP Ceramiche!

Хармонија на површината, лесен мебел кој остава просторот да дише и плочки со големи димензии – ова е светото тројство за да создадете бања од соништата: пространа, креативна, гостопримлива и пред се создадена според вашите потреби!  Хармонија на површината се постигнува со избор на бои кои ќе создадат визуелна перцепција на просторот за удобен и […]

fiandre

Италекс Инженеринг и Graniti Fiandre учествуваа на третото издание на Share Skopje 2020

Оваа година се одржа третото издание на Share Arhitects, под слоганот Share Skopje 2020. Еден од главните партнери на настанот беше Graniti Fiandre Architectural Surfaces, а со тоа и Италекс Инженеринг како ексклузивен застапник за Македонија земаа учество на овој настан. На овој реномиран настан беа презентирани иновативните колекции на брендот Graniti Fiandre Architectural Surfaces. […]

7 октомври 2019 – Светскиот ден на архитектурата

  Светскиот ден на архитектурата кај нас и скоро секаде во светот секогаш е првиот понеделник во месец октомври, освен во некои земји како Парагвај, Перу, Аргентина, Венецуела, Уругвај, Чиле …. Светскиот ден на архитектурата е  формиран  во 2005 год. од страна на Меѓународна унија на архитекти (UIA). Тоа е ден кога треба да се […]

Колку плочки треба да се нарачаат?

  Колкав процент од дополнителна квадратура на плочки обично е потребно да се  нарачаат? Пред да нарачате плочки, неопходно е да се знае колкава површина ќе се поплочува. Исто така треба да се знае дека дури и плочки со врвен квалитет од прва класа можат да содржат некои отстапувања ( стандардите дозволуваат  0,5%  ),  се […]

Керамиката – безбеден избор

Потрошувачите ширум светот претпочитаат керамика затоа над 60% од подовите се направени со овој материјал. Керамиката на Refin ве воодушевува! Вештачки гранит е траен материјал. Совршен за употреба со системи за греење на подот или на ѕидот благодарение на одличната топлинска спроводливост. Исто така е исклучително отпорен и на екстремни климатски услови и на хемиски […]

Плочки и нивна примена

Постојат четири основни и естетски критериуми кои треба да се земат во предвид при избор на плочки за одреден простор: Големина и облик на плочките Боја на плочките Обработка на површината на плочките и Декорација на плочките 1.Големина и облик на плочките  – големината на плочките е клучен фактор за одредување на изгледот на  просторот. […]

Active плочки за почиста животна средина

ACTIVE плочките на Graniti Fiandre Clean air & Antibacterial Ceramic  за ѕид и под се најновата форма на керамика која помага да го прочистат воздухот што го дишеме, нудејќи почисти, похигиенски услови  и почиста животната средина во која живееме. ACTIVE плочките ги намалуваат загадувачите на воздухот како што се азот оксид и сулфур оксид до […]

Какви плочки да одберете за вашиот дом

Во споредба со минатото, кога керамиката се користела исклучиво за купатило и кујна, денес целата соба може да биде вкусно опремена со  различни видови плочки и да им  даде живот на просториите и целокупната атмосфера во домот. Кога бирате плочки за вашиот дом најпрво треба да знаете: Каков изглед сакате да има вашиот дом? Кои […]

Мобилни апликации кои ќе им ја олеснат работата на архитектите на терен

На архитектите од големо значење би им било да имаат ефикасни помошни алатки кои ќе им ја олеснат работата на терен. Многубројни апликации може да бидат од големо значење за својата работа да ја завршат побрзо, а воедно и попрецизно. Дали користите Андроид или iOS следниве  апликации за мобилни телефони може да заштедат многу време. […]

Создадете дом каде животната средина е поздрава и побезбедна за луѓето

Со цел да се подобрат еколошките перформанси на градежните материјали, прво треба да бидете во можност да ги измерите овие перформанси.  Трендот на KeraKoll  – The GreenBuilding стана сè попопуларен во светот поради зголемената загриженост за животната средина, зголемувањето на трошоците за енергија, раширената свест за климатските промени и глобалното затоплување. Всушност, зградите имаат огромно […]

© Copyright 2019 Italex Inzenering. Developed by Synapse