Cortina – Луксуз на природата

Гранитни плочки со дрвен ефект Новата колекција Cortina, претставена од Refin Ceramiche за време на последното издание на саемот Cersaie, е резултат на истражување на најдлабоките детали од дрво, спроведено преку длабинско истражување на природната убавина и древните техники на изработка кои сeуште опстојуваат во најубавите планини во Северна Италија.     Во новата колекција, […]

River – Силата на природата

Регенерирачката моќ на водата влегува во секојдневниот живот, создавајќи дијалог помеѓу природниот универзум и внатрешната димензија. Колекцијата River  е инспирирана од ерозивното дејство на водата: таму каде што се појавува каменот, ефектот останува текстуриран и структуриран; каде што е потопен, се измазнува и омекнува во контрасти, добивајќи понежен и елегантен изглед. Површините се со типични […]

PIETRE DI BORGOGNA – БЕЗВРЕМЕНСКА ЕЛЕГАНЦИЈА

Колекцијата е инспирирана од традиционалниот варовнички камен на Бургундија, регион на Франција познат низ целиот свет по одличните вина и богатото архитектонско наследство. Refin Ceramiche го реинтерпретира овој скапоцен материјал широко користен во историјата на архитектурата врз керамика, комбинирајќи ги естетските квалитети со одличните технички карактеристики на вештачкиот гранит на овој производител. Керамика во бели, […]

Интервју со архитетката која победи на Ceramiche Refin конкурсот 2020

Нашите партнери Refin Ceramiche имаа конкурс објавено за сите проекти кои се изработени во текот на годината со нивната врвна керамика. Еден од победниците на нивниот конкурс е нашата архитектка Маргариа Милевска со делото Daily Food & Wine. Во интервјуто ви споделуваме за нејзиното исксутво и инспирации за креирање на еден ваков ексклузивен проект признат […]

CPD Studio

Интервју со CPD Studio: “Урбана оаза во срцето на градот”

1. Која е приказната на CPD Studio? Колку време сте дел од овој тим? Приказната на CPD Studio или Коминг Проект Дизајн започнува уште во 1995 година. Основач на проектантското биро е арх. Билјана Јорданова д.и.а која самостојно ја започнува реализацијата на својот сон. Низ годините имало многумина кои биле дел од тимот и кои […]

bisazza skopje italex

Новитети кај нашиот бренд – BISAZZA

Средба помеѓу два бренда од индустријата на дизајнот Бизаца и Форнасети креираат четири мозаични мотиви, кои се преработени, истражени за нови површини, со раскошни пропорции и впечатливи рефлексии на светло. Напорот вложен помеѓу  Форнасети и Бизаца ateliers, уникатниот допир на Форнасети е реафирмиран и подобрен од светлината и трнаспарентноста на стаклениот мозаик и исклучително мешање […]

graniti fiandre skopje

Новитети кај нашиот бренд – GRANITI FIANDRE

  Новата текстура Alpi Chiaro Venato од Fiandre Architectural Surfaces е карактеристична со интезивна зелена позадина со светли и темни делови осветлени со бели вени. Светлата завршница додава дополнителна длабочина на бојата и ја изразува текстурата. Alpi Chiaro Venato е површина со изразита елеганција која може да се користи за ѕид и под. Изразот на […]

Италекс Инженеринг е наш соработник со докажан квалитет и во чекор со светските трендови

Создавање на уникатен простор во домот е вистински предизвик. Особено кога станува збор за бањата, која треба да биде вистински рај за релаксација и опуштање. Токму затоа вистинскиот избор на керамика e oд клучно значењe за да се создаде амбиент пријатен за уживање и релаксација во една бања. Ви го претставуваме интервјуто со архитектката и […]

italex inzenering

Воведете современа топлина во просторот со кoлекцијата Fornace на Refin Ceramiche

Колекцијата Fornace на Refin Ceramiche ни ги буди сеќавањата на cotto подовите трансформирами во една нова димензија со модерен рустикален ефект. Преку богатиот избор на различни големини на плочки од 120х120 цм, 60х120 цм, 60×60 цм и 30х60 цм и различната палетa на бои, нуди можност да создадете безвремeнски шарм и топлина во просторот.   […]

Уметност на контрастите со MAT&MORE

Новата колекција на италијанскиот бренд FAP Ceramiche MAT&MORE е идеален израз на современ дизајн. Колекцијата со нејзините неутрални и природни бои веднаш пренесува сензација на топлина, удобност и свежина во просторот, кои при сам допир создаваат чувство слично на ткаенина и посебна привлечност на еден ѕид. Матираниот изглед на плочката во комбинација на сјајни текстури […]

Безвременски патеки со Pietra Di Cembra на Refin Ceramiche

Колекцијата ни ги претставува природните и планински убавини на Италијанската област Вал Ди Чембра во Трентино Алто Адиџе, место каде каменот од вулканско потекло е инспирација и ја збогатува нејзината структура со присуството на различни ситни кварцни кристали, испакнатини и жлебови. Pietra Di Cembra нуди голема разновидност: благодарение на достапноста на различните големини и дебелини […]

Vetri – уникатната колекција на Refin Ceramics

Новата колекција Vetri на Refin Ceramics претставува колекција на порцелански плочки во облик на стакло, каде е прикажан спојот на техничките перформанси на каменот со емоционалната моќ на стаклото.  Неспоредливите карактеристики на отпорност, безбедност, практичност, како и неограничената употреба на каменот се истакнати во колекција во која е изразена уникатната двоја природа на стаклото, мат […]

Тимот на Италекс Инженеринг е наш верен соработник скоро 30 години

Од неодамна во Скопје се отвори нова бензинска пумпа ОКТА заедно со ресторан за брза храна КФЦ. Новиот локал беше уреден со квалитетни продукти од палетата на Италекс Инженеринг во соработка со архитектонското биро за проектирање – Радо Инженеринг. Дознајте повеќе за целиот концепт во интервјуто со архитектката Лина Радовановиќ, за идејата за уредување на […]

НОВО ВО НАШИОТ САЛОН – ГОЛЕМИ ПЛОЧКИ ОД КОЛЕКЦИЈАТА CREOS НА REFIN

Ново во нашиот салон, има на лагер, големи плочки, мат, две бои – dorian и bride со димензии 120х278 см.  и дебелина 0,6 см.         Изгледот на површината на плочката е нерамен, и благодарение на неправилната и менлива текстура дава чувство на мекост и длабочина.   Палетата на бои од колекцијата Creos […]

ГОЛЕМИ ПЛОЧКИ ОД КОЛЕКЦИЈАТА PRESTIGIO

Ново од колекцијата Prestigio од Refin во нашиот салон, големи плочки,сјајни, со димензии 120х278 см и дебелина 0,6 см.   CALACATTA LUCIDO       IMPERO LUCIDO       Посетете не во нашиот салон на ул.Стале Попов бр.9 спроти Новата железничка станица каде може да ги погледнете.

ПРОЕКТ FELINO ПРИВАТНА КУЌА ВО ИТАЛИЈА

Нешто ново од нашиот партнер Refin ceramiche е проектот Felino приватна куќа во Италија.    Керамиката е исклучително отпорна,хигиенска,огноотпорна и безбеден материјал.Затоа е совршен избор за подови и ѕидови,ги задоволува сите естетските и квалитативните потреби за секој вид проект. Во овој специфичен проект изборот падна на колекцијата Plant  и Design Industry и конечно колекцијата Larix […]

ВЕНЕЦИЈАНСКИОТ ТЕРАЦО ПОВТОРНО ВО МОДА

Софистицираноста и шармот на традиционалниот венецијански ,,терацо,, се враќаат повторно во мода со колекцијата Flake на Refin. Неправилните парчиња од камчиња и мермер создаваат површина каде се истакнуваат деталите од камчињата и мермерот, достапни се во мали и средни големини, во студени и топли нијанси и даваат совршени комбинации од разни тонови. Застапени се во […]

FUGALITE ECO INVISIBLE – ТРАНСПАРЕНТНА ФУГА

FUGALITE ECO INVISIBLE -решение како да се одржи убавината на стаклениот мозаик. Фотохроматска фуг маса и лепило, водонепропустлива, отпорна на флеки, идеална за стаклен мозаик и за гранитни плочки на кој му дава визуелен континуитет на поплочените површини. Го спречува развојот на габи и бактерии. Применлива ширина на фуга од 0 – 3 мм. За […]

VETRI НОВА КОЛЕКЦИЈА ОД ФАБРИКАТА REFIN

Стаклото е материјал кој нуди јасност и хармонија, различен по својата двојност : – транспарентен и мат – кревок и во исто време цврст           Една студија на овој материјал доведе до создавање на колекција на гранитни плочки Vetri од фабриката Refin. Достапна во 5 бои: ACQUA BIANCO BRONZO FUME NATURALE […]

УПОТРЕБЕТЕ МАГИЈА ВО СОЗДАВАЊЕ НА ДАБОВ ПАРКЕТ

Новата колекција WOOD на Bisazza е дабов паркет, достапен во пет големини, десет  бои и збирка колекции од познатите Studio Јob,Kiki Van Eljk,Edward Van Vliet… При изработката се користи ласерска напредна технологија,  вклучувајќи некои убави детали на самиот паркет што го издигнуваат далеку над стандардниот паркет.      Достапен во квадратни и хексагонални форми,  се […]

БЕЗВРЕМЕНСКА УБАВИНА И ТРАДИЦИЈА

Новата колекцијата CEMENTILES на BISAZZA  е современа реинтерпретација на традиционални цементни плочки. Производството  поминува низ  оригиналните фази на производство и се добива готов производ, додека дизајнот е доверен на некои од најиновативните меѓународни дизајнери:     Цемент плочките се добиени со две мешавини. Првата мешавина е бел цврст цемент, мермерна прашина и обоени оксиди и […]

© Copyright 2019 Italex Inzenering. Developed by Synapse